استاندارد ISO 9002

استاندارد ایزو 9002:2016 چیست؟ استاندارد ISO 9002 برای چه کسب و کارهایی مورد نیاز است؟

این سند برای کمک به کاربران در استفاده از الزامات سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001: 2015 سیستم های مدیریت کیفیت – الزامات تهیه شده است. در اصل این استاندارد راهنمایی برای مشاوران، ممیزان و کلیه کاربران ISO 9001 که اقدام به استقرار این سیستم مدیریتی می نمایند، می باشد.

این سند نمونه هایی از کارهایی را که یک سازمان برای انطباق خود با ISO 9001 بایستی انجام دهد را تشریح می نماید و هیچ الزام جدیدی را به استاندارد اضافه نمی کند.

ISO 9001 شامل الزاماتی است که می تواند به صورت عینی مورد بررسی یا ارزیابی قرار گیرد. این سند شامل نمونه ها ، توضیحات و گزینه هایی است که هم در اجرای سیستم مدیریت کیفیت و هم در تقویت ارتباط آن با سیستم مدیریت کلی یک سازمان کمک می کند. در حالی که دستورالعمل های موجود در این سند با مدل سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 مطابقت دارد ، آنها برای ارائه تفسیری از الزامات ISO 9001 نیستند یا برای اهداف ممیزی استفاده می شوند.

استاندارد ISO 9002

از آنجا که الزامات ایزو 9001 عمومی است ، این سند می تواند توسط سازمان هایی از انواع ، اندازه ، سطح بلوغ و در کلیه بخش ها و مناطق جغرافیایی مورد استفاده قرار گیرد. اما ، نحوه استفاده سازمان از راهنمایی ها می تواند براساس عواملی مانند اندازه یا پیچیدگی سازمان ، الگوی مدیریتی که اتخاذ می کند ، دامنه فعالیتهای سازمان و ماهیت خطرات و فرصتهای پیش روی آن متفاوت باشد.

مرتبط بخوانید!  استاندارد ISO 45001 : مورد نیاز چه صنایعی است؟

ریسک میزان عدم اطمینان ذاتی در یک سیستم مدیریت کیفیت است. در تمام سیستم ها ، فرآیندها و عملکردها ریسک وجود دارد. تفکر مبتنی بر ریسک تضمین می کند که این خطرات در طول طراحی و استفاده از سیستم مدیریت کیفیت تعیین ، در نظر گرفته و کنترل می شوند.

 

تفکر مبتنی بر ریسک در نسخه های قبلی استاندارد ISO 9002 در الزاماتی مانند تعیین نوع و میزان کنترل برای ارائه دهندگان خارجی بر اساس تأثیر محصول موردنظر ، یا انجام اقدامات اصلاحی براساس تأثیر بالقوه ضمنی است.

علاوه بر این ، در نسخه های قبلی استاندارد ISO 9002 ، بند مربوط به اقدامات پیشگیرانه گنجانده شده است. با استفاده از تفکر مبتنی بر ریسک، در نظر گرفتن خطر جدایی ناپذیر است. این امر به جای واكنش در جلوگیری یا كاهش اثرات ناخواسته از طریق شناسایی و اقدام زودهنگام ، بیش از پیش واكنش دهنده می شود. اقدامات پیشگیرانه هنگامی ساخته می شود که یک سیستم مدیریتی مبتنی بر ریسک باشد.

همه فرایندهای یک سیستم مدیریت کیفیت از نظر توانایی سازمان در تحقق اهداف کیفیت خود ، سطح یکسانی از ریسک را نشان نمی دهد. برخی به برنامه ریزی و کنترل دقیق تر و رسمی تر از سایرین احتیاج دارند.

در ایزو 9001 هیچ الزامی وجود ندارد که از مدیریت رسمی ریسک در تعیین و پرداختن به خطرات و فرصتها استفاده کند. یک سازمان می تواند روش هایی را متناسب با نیازهای خود انتخاب کند. IEC 31010 بسته به بستر سازمان، لیستی از ابزارها و روشهای ارزیابی ریسک را که می تواند در نظر گرفته شود فراهم می کند.

مرتبط بخوانید!  مشاوره تدوین اظهارنامه تعالی سازمانی

در برخی موارد ، یک سازمان ممکن است یک فرایند رسمی مدیریت ریسک را انجام دهد که توسط مشتریان یا الزامات قانونی و قانونی لازم باشد. در چنین شرایطی ، سازمان می تواند فرایند مدیریت ریسک رسمی خود را تطبیق دهد تا اهداف الزامات موجود در ایزو 9001 در مورد خطرات و فرصتها را برآورده سازد.

 

 

 

نیاز به خدمات استقرار استاندارد ISO 9002 و مشاوره ایزو دارید؟ با کارشناسان مجموعه رادمهر کوثر تماس بگیرید. به گرمی پاسخگوی شما هستیم. شماره پشتیبانی مستقیم : 09194680362

ارسال دیدگاه

برای نظر دادن وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید .

با ما در تماس باشید!