راهنمای گام به گام دریافت ایزو (ISO)

در این مطلب می خواهیم بررسی کنیم که  ایزو (ISO) چیست و چگونه می توانید آن را دریافت کنید. ایزو (ISO مخفف International Organization for Standardization) در واقع یک فدراسیون بین المللی است که وظیفه آن تدوین استاندارد های بین المللی مدیریتی می باشد. استاندارد های تعیین شده توسط این سازمان در سراسر جهان معتبر بوده به همین دلیل مفهوم مشترکی از ایمنی ، کارایی و کیفیت ارائه می دهند و موجب تسهیل در تجارت بین المللی می شوند. بسیاری از سازمان ها به دنبال پیاده سازی و دریافت گواهینامه استاندارد های ایزو هستند. اگر می خواهید بدانید که کدام استاندارد ایزو را باید در سازمان خود پیاده کنید می توانید مطلب گواهینامه های ایزو : کدام مناسب کار شماست؟  را بخوانید. در ادامه با راهنمای دریافت ایزو همراه شما هستیم. شما باید این مراحل را اجرا کنید تا بتوانید گواهینامه ایزو دریافت کنید.

 

راهنمای دریافت ایزو : مرحله اول پیاده سازی و اجرای الزامات استاندارد است.

هر استانداردی دارای یکسری از الزامات است که باید جهت دریافت ایزو در سازمان اجرا شود. معمولاً سازمان ها برای پیاده سازی این الزامات از مشاوره ایزو استفاده می کنند، زیرا مشاور می تواند راهنمایی های لازم در پیاده سازی و اجرای سریع تر الزامات را به سازمان ارائه کند.

 

مرحله دوم انتخاب شرکت صادر کننده گواهینامه می باشد.

در این مرحله از راهنمای دریافت ایزو باید یک شرکت صادر کننده گواهینامه را انتخاب کنید. در این مرحله سازمان باید دقت نماید که حتما با شرکتی وارد مذاکره و قرارداد شود که تاییدیه های ملی و بین المللی را دارد. در این زمینه باید دقت کافی داشته باشید؛ همچنین می توانید از افراد مختصص در این زمینه مشورت کنید تا انتخاب درستی انجام دهید.

مرتبط بخوانید!  مشاوره ایزو 22000 : اخذ گواهینامه مواد غذایی در کمترین زمان!

 

در مرحله سوم باید درخواست فرم صدور گواهینامه و عقد قرارداد با شرکت صادر کننده گواهینامه انجام شود.

در این مرحله از راهنمای دریافت ایزو باید قراردادی بین شرکت صدور گواهینامه و سازمان تنظیم شود. این قراردادها سه ساله نوشته می شود زیرا براساس الزامات بین المللی گواهینامه ها سه سال اعتبار دارند. همچنین در طی این سه سال، سه بار ممیزی داخلی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که سازمان الزامات را در سازمان، همچنان اجرا می کند. در این مرحله معمولا فرم درخواست گواهینامه و ارائه اطلاعات شرکت نیز به شرکت صادر کننده گواهینامه ارسال می شود.

 

راهنمای دریافت ایزو
راهنمای دریافت ایزو

انجام ممیزی یکی از مراحل راهنمای دریافت ایزو می باشد.

پس از عقد قرارداد با هماهنگی قبلی ممیزی توسط ممیزین با صلاحیت شرکت های صادر کننده گواهینامه انجام می شود. معمولا ممکن است شرکت ها در طول این ممیزی ها، عدم انطباق دریافت کنند. اگر عدم انطباق زیاد باشد، یعنی سازمان بندی از استاندارد را اجرا نکرده باشد، ممیزی می بایست مجدداً انجام شود. اما در صورتی که عدم انطباق جزئی باشد، یعنی یک یا چند زیربند رعایت نشده باشد، به سازمان زمان داده می شود تا عدم انطباق ها را برطرف کرده و برای ممیز ارسال کند.

 

مرحله پنجم تهیه و ارسال گزارش توسط ممیز به دفتر شرکت صادر کننده گواهینامه می باشد.

ممیز پس از اتمام ممیزی و پس از دریافت عدم انطباق ها، نسبت به تهیه گزارش نهایی اقدام کرده و گزارش به شرکت اصلی صدور گواهینامه ارسال می شود تا گواهینامه، صادر شود.

مرتبط بخوانید!  ایزو ISO 50001 : استاندارد انرژی

 

مرحله نهایی دریافت گواهینامه است.

پس از طی همه این موارد، گواهینامه شما آماده است و شما موفق به دریافت گواهینامه مورد نظرتان شده اید. اما این پایان کار نیست چرا که گواهینامه ایزو امری ممتد و ابدی است و شما باید همیشه مطابق با شرایط گواهینامه ایزو بمانید.

 

مشاوران شرکت رادمهر کوثر نیز در زمینه راهنمای دریافت ایزو به صورت کاملاً حرفه ای و مسلط بر تمام اصول این استاندارد فعالیت دارند.

این شرکت آماده ارائه خدمات مربوط به دریافت انواع ایزو برای رونق بیشتر و ایجاد فرآیندی حرفه ای تر در کسب و کار شما است.

شما هم می توانید جهت دریافت خدمات مشاوره ایزو و یا ثبت درخواست مشاوره خود از طریق فرم تماس با ما اقدام کنید یا با بخش پشتیبانی مجموعه ما تماس بگیرید: 09194680362 .

ارسال دیدگاه

برای نظر دادن وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید .