ایزو 9004 : تمام نکاتی که باید بدانید!

ایزو 9004 دارای عنوان “مدیریت برای موفقیت پایدار سازمان-رویکرد مدیریت کیفیت” شناخته می شود. در واقع این استاندارد شامل راهنما و پشتیبانی برای سازمان هایی است که برای دستیابی به موفقیت پایدار، در محیطی پیچیده ، طاقت فرسا و پیوسته در حال تغییر ، تلاش می کنند. در این مطلب به معرفی ایزو 9004 و موارد مربوط به این استاندارد ایزو می پردازیم. با مشاوران رادمهر کوثر همراه باشید.

ایزو 9004 چیست ؟

بسیاری از سازمان ها در تلاش برای رسیدن به موفقیت هستند. موفقیت پایدار برای یک سازمان بر اساس توانایی آن در برطرف نمودن نیاز ها و انتظار های مشتریان و سایر طرف های ذی نفع در طولانی مدت به روشی متعادل و متوازن تعریف می شود. ایزو 9004 در واقع راهنمایی برای رسیدن به موفقیت پایدار برای سازمان ها است.

این استاندارد در واقع نوعی ابزار خودارزیابی می باشد که به شناسایی نقاط قوت، ضعف و فرصت هایی بهبود و نوآوری کمک می کند. استاندارد بین المللی ISO 9004  تمرکز گسترده تری در مقایسه با ISO 9001 در حوزه مدیریت کیفیت دارد و بر نیاز ها و انتظار های تمام ذینفعان مرتبط می پردازد. همچنین راهنمایی هایی برای نگرش سیستماتیک و بهبود مستمر عملکرد جامع سازمان ارائه می کند.

ایزو 9004
ایزو 9004

مزایای پیاده سازی استاندارد  9004 ISO چیست ؟

اجرای این استاندارد باعث می شود تا سازمان به موفقیت پایدار برسد. از منابع در دسترس به صورت کارا و موثر استفاده نماید. همچنین کمک می کند تا تصمیم گیری بر مبنای شواهد واقعی انجام شود.

همچنین به سازمان کمک می کند تا ذینفع های مرتبط خود را شناسایی نموده و اثرات بالقوه هر یک از آن ها را بر عملکرد سازمان ارزیابی کند و چگونگی برطرف کردن نیازهای آن ها را به صورت متوازن تعیین کند.

مرتبط بخوانید!  مشاوره خودارزیابی تعالی سازمانی : بهترین شرکت تهران!

از دیگر مزایای این استاندارد می توان به این مورد اشاره کرد که باعث ایجاد رضایت در مشتری می شود. همچنین نیازها و انتظارات سایر طرف های ذینفع مرتبط را برطرف می نماید. آن ها را به صورت مداوم درگیر کرده و از فعالیت ها و طرح های سازمان مطلع سازد.

سازمان می تواند با برآورده کردن دائمی نیاز ها و انتظارات ذی نفعان به صورت متوازن و بلند مدت به موفقیت پایدار برسد.

استاندارد ایزو 9004 باعث می شود تا سازمان بتواند ریسک های کوتاه مدت و بلند مدت را شناسایی کرده و یک راهبرد کلی برای کاهش آن ها درنظر بگیرد. علاوه بر این موارد فرآیندهایی برای نوآوری و بهبود مداوم ایجاد و حفظ شود.

ایزو 9004 در چه سازمان هایی کاربرد دارد ؟

این استاندارد رهنمود هایی برای سازمان ها برای کمک به دستیابی به موفقیت پایدار از طریق رویکرد مدیریت کیفیت ارائه می کند. این استاندارد برای هر سازمانی بدون توجه به اندازه، نوع و فعالیت آن کاربرد دارد. این استاندارد برای استفاده در گواهی کردن و موارد مرتبط با مقررات و یا قرارداد ها در نظر گرفته نشده است.

اگر شما هم نیاز به اجرای این ایزو در سازمان خود دارید می توانید از خدمات مشاوران رادمهر کوثر استفاده کنید و گواهینامه بین المللی دریافت کنید.

در صورت تمایل برای دریافت ایزو 10003، خدمات مشاوره ایزو با ثبت درخواست خود از طریق فرم تماس با ما اقدام کنید یا با بخش پشتیبانی مجموعه ما تماس بگیرید: 09194680362 .

 

مرتبط بخوانید!  وظایف مشاور ایزو

نظر(1)

سیما
جولای 27, 2021 در 11:12 ق.ظ

سلام . مستندات برای این ایزو موجود هست؟؟

ارسال دیدگاه

برای نظر دادن وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید .

با ما در تماس باشید!