ایزو (ISO) چیست؟

ایزو (ISO) در اصل یک فدراسیون بین المللی است که وظیفه آن تدوین استانداردهای بین المللی مدیریتی می باشد. این فدراسیون در سال 1946 ،  با همکاری65 نماینده از 25 کشور فعالیت خود را در انستیتو مهندسین عمران لندن آغاز نمود و در 23 / فوریه / 1947 رسما فدراسیون ایزو نام گرفت ، این فدراسیون در حال حاضر 164 عضو فعال  و 780 کمیته اصلی و فرعی دارد و تا کنون 22782 استاندارد بین المللی منتشر کرده است ،  از آنجا که این استانداردها در سرتاسر دنیا معتبر میباشند لذا مفهوم مشترکی از ایمنی ، کارایی و کیفیت ارائه می دهند و موجب تسهیل در تجارت بین المللی می شوند.

ساختار فدراسیون ایزو (ISO)

این فدراسیون از کمیته های مدیریتی ، فنی و تخصصی مختلفی تشکیل شده است :

کمیته ایزو هسته اصلی مدیریتی سازمان است و گزارش های خود را به مجمع عمومی فدراسیون ارائه می دهد . این مجمع سه بار در سال برگزار می گردد ، و از 20 عضو فعال ، افسران ایزو و اعضای سیاست گذاری تشکیل شده است.

برخی دیگر از کمیته های مدیریتی فدراسیون ایزو به شرح ذیل می باشد :

کمتیه مدیران

کمیته امور مالی

کمیته سیاست گذاری های رهبری

کمیته مشاوران استراتژیک

کلیه اعضا در کمتیه های مدیریتی می توانندعضو شوند و عضویت در این کمیته ها بصورت چرخشی می باشد .

کمتیه های فنی

کمیته محیط زیست ایمنی و بهداشت

کمیته کیفیت

کمتیه امنیت

کمیته مهندسی تولید

کمیته کیفیت

کلیه این کمتیه ها موظف به تدوین استانداردهای مرتبط با زمنیه فعالیت خود میباشند و پس از آنکه هر استاندارد برای اولین بار تدوین گردید ، با یک نام اختصاری و بصورت رسمی به همه پرسی گذاشته می شود ، چنانچه که اکثریت اعضا رای مثبت به آن استاندارد بدهند ، آن استاندارد می تواند پیشوند ایزو را داشته باشد و از آن به بعد با یک شماره مشخص و تاریخ تصویب منتشر می شود.

مرتبط بخوانید!  مشکلات پیاده سازی ایزو
ایزو (ISO)
ایزو (ISO)

استانداردهای ایزو (ISO)

برخی از استانداردهای پر کاربرد مدیریتی فدراسیون ایزو به شرح ذیل می باشند :

ISO 9001 : 2015 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت 

ISO14001:2015 استاندارد  سیستم مدیریت محیط زیست

ISO 45001 : 2018 استاندارد سیستم ایمنی و بهداشت شغلی

ISO 10002 : 2018 استاندارد سیستم رضایت مندی مشتریان

ISO 10004 : 2018 استاندارد رسیدگی به شکایات مشتریان

ISO 22000 : 2018 استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت مواد غذایی

ISO 13485:2016 استاندارد سیستم مدیریت تجهیزات پزشکی

ISO/ TS 16949:2009 استاندارد سیستم مدیریت صنایع خودرو سازی

ISO 17025:2017 استاندارد سیستم مدیریت آزمایشگاه

ISO / TS 29001:2010 استاندارد سیستم مدیریت صنایع نفت,گاز و پتروشیمی

ISO 27001:2018 استاندارد سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

ISO 50001:2018 استاندارد سیستم مدیریت انرژی

ISO 2990:2010 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت آموزش

همچنین کمیته ها تخصصی موظف اند تا همواره عملکرد و بازخورد های استانداردهای تدوین شده را رصد نموده و بازه های زمانی مورد نیاز نسبت به ویرایش آن اقدام نمایند .

همانگونه که تا اینجا گفته شد ، فدراسیون ایزو وظیفه تدوین و به روز رسانی استاندارها را بر عهده دارد ،اما برای شرکت ها و سازمان هایی که تمایل به اخذ گواهینامه های ایزو دارند ، این فدراسیون جهانی اقدام به معرفی Accreditation Body(AB) یا همان مراجع اعتبار بخشی نموده است ، این مراجع می توانند در دامنه کاری خود به گواهینامه های صادر شده از سوی Certification Body (CB) یا شرکت های صادر کننده گواهینامه اعتبار ببخشند .

همچنین فدراسیون ایزو دارای انجمن های مختلفی می باشد ، که مراجع اعتبار بخشی متناسب با دامنه کاربرد خود می توانند در هر یک از این انجمن ها عضو شوند ، معروف ترین این انجمن ها عبارتند از :

  • انجمن IAF
  • انجمن ILAC
مرتبط بخوانید!  لینک های مفید در حوزه ایزو

شرکت های اعتبار بخشی ، جهت ایجاد یک سیستم بالادستی نظارتی و همچنین ارتباط موثر و یکپارچه نمودن رویه های خود با سایر مراجع در باقی کشورهای جهان ، به صورت اختیاری عضو این انجمن ها می شوند ، عضویت در این انجمن ها برای ادامه فعالیت با فدراسیون ایزو الزامی نمی باشد ، اما امروزه بسیاری از مراجع قانونی تنها عملکرد مراجعی را می پذیرند که در این انجمن ها عضو باشند ، به طور مثال انجمن بین المللی ILAC ، در این انجمن تنها مراجع اعتبار بخشی که زمینه فعالیت آنها با آزمایشگاه های کالیبراسیون ، آزمون و تست محصول باشد می توانند عضو شده و مطابق با توافقات صورت گرفته نتایج ارائه شده از سوی آزمایشگاهی که گواهینامه ISO 17025 را از یکی از اعضا انجمن ILAC دریافت نموده باشند در تمامی کشورها پذیرفتنی است و یا بسیاری از نهادهای قانونگذار داخلی مانند اداره کل تجهیزات پزشکی ایران و یا سازمان ملی تایید صلاحیت ایران یکی از شروطی که برای عضویت شرکت های گواهی دهنده در سامانه خود گذاشته ، تعهد به عضویت مرجع اعتبار بخشی در انجمن IAF می باشد .

در خصوص دریافت ایزو برای مجموعه خود نیاز به مشاوره ایزو دارید؟ به گرمی پاسخگوی شما هستیم. شماره پشتیبانی مستقیم : 09194680362

ارسال دیدگاه

برای نظر دادن وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید .